Fatih’in Çöpüne Düşmek

Ali bana çöpten atık toplarken eldiven kullanmak istemediğini söyledi. Neden eldiven kullanmak istemediğini sorduğumda bana bu hikayeyi anlattı:

Ali yıllar önce Ankara da çok katlı binaların olduğu bir sitede dış cephe boyacısı olarak çalışmış. Ali kurdukları iskeleye tırmanmayı, iskele üzerindeki tahtada yürümeyi, güneşli ve temiz bir havada boya yapma işini sevmiş.

Çok sıcak bir işgünüydü. Hafif bir rüzgar esiyordu. Ufuktan belli belirsiz bir helikopterin silüetini gördü Ali. Silüet yaklaştıkça belirginleşmeye başlamıştı. Helikopter binanın tam üstüne geldiğinde pervanenin sesi Alinin kulaklarını sağır edecek kadar yükselmişti. Sanki tüm ülkede tek duyulan ses helikopterin pervanesinin sesiydi.

Helicopter binanın tam tepesine geldiğinde sanki hareket etmiyor alinin tepesinde durmuş dönüyordu. Ali kafasını kaldırıp helikoptere baktı. Helikopterde bir köpekbalığının gözleriyle aliye bakıyordu. İnsanın kanını donduran, cansız bir köpekbalığının gözleri… O anda Ali çalıştığı dar tahtanın üzerinden aşağıya ilk kez baktı. Ne kadar yüksekte olduğunu daha önce hiç farketmemişti. Başı dönmeye başladı ve dizlerinin bağı çözülmüştü. O şokla hareket edemedi ve donup kaldı. Kullandığı fırça elinden kaydı. Fırça yavaş yavaş aşağıya iniyordu. Ali aşağıda çalışanları uyarmak istedi ama sesi çıkmıyordu. Boya fırçası sesinden önce aşağıya ineceğini düşündü ve bağırmadı.

Şans eseri iki işçinin önüne düşen fırça gürültülü bir çarpma sesiyle paramparça oldu. Ali tahtanın sonuna kadar milim hareket ederek iskeleye uzandı ve yavaş yavaş iskeleden aşağıya inmeyi başardı.

Ali dış cephe boya işini bir daha yapamadı. Birçok farklı işi denedikten sonra çöpe düştü. Yıllarca çöple hemhal olduktan sonra çöpteki yaşam üzerine gözlemleriyle yazılar yazmaya başladı. Ali sözünü şöyle bitirdi. Çöp toplarken eldiven takdığımda o helikopterin köpekbalığına benzeyen gözlerini görüyorum ve çöpte çalıştığımı hatırlıyorum. Toplumun önyargılarıyla başedebilmem için çöp topladığımı unutmam lazım. Tıpkı o helikopteri görmeden önce yüksek binalarda çalıştığımı unuttuğum gibi.

Yazar hakkında

Sean David Hobbs 1997'den biri çeşitli zamanlarda Türkiye'de bulunuyor. Şu anda İstanbul'da yazarlık ve gazetecilik yapıyor.

Yorum yazınız

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design